Zajęcia dodatkowe (Zajęcia dodatkowe)

ŻŁOBEK- TYGRYSKI

1. 10.00-11.00

2. 14.00-15.00

Mały artysta”

Opis programu: Przedszkole wykorzystuje działania plastyczne jako zespół zabiegów wychowawczych kształcących i rozwijających osobowość dziecka i jego predyspozycje twórcze, które przygotowują go do uczestniczenia w otaczającym go świecie. Zadanie, jakie stawia przed sobą projekt „Mały artysta”, jest próba wychowania dziecka twórczego, pobudzenie jego ciekawości twórczej oraz zainteresowania architekturą i różnymi technikami plastycznymi. Program „Mały artysta” jest zgodny z Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego.

W skład programu „Mały artysta” wchodzą również zajęcia orgiami i ekologiczne. Zajęcia orgiami mają na celu rozwijanie wyobraźni przestrzennej dziecka i rozwój sprawności w zakresie małej motorki, przy pomocy tradycyjnej sztuki składania papieru. Natomiast zajęcia ekologiczne mają na celu tworzenia prac plastycznych przy wykorzystaniu różnorakich materiałów znalezionych w domu.

Zajęcia programu „Mały artysta” prowadzone są na grupach 3-latków, 4-latków oraz 5-latków.

Cel główny: Rozwijanie u dzieci uzdolnień i zainteresowań artystycznych i architektonicznych oraz ich wrodzonych możliwości twórczych poprzez różnorodne działania plastyczne i konstrukcyjne.

POZNAJEMY ZAWODY

Program poznajemy zawody obejmuje cykl spotkań z przedstawicielami różnych zawodów. Dzieci w wyniku tych spotkań będą miały sposobność poznać zasady pracy, zakres czynności, atrybuty konkretnych zawodów. Do przedszkola będą w trakcie programu zapraszani specjaliści z różnych dziedzin, jak również przedszkolaki będą miały możliwość udać się na wycieczkę do różnych instytucji by poznać środowisko pracy oraz narzędzia pracy potrzebne w przypadku konkretnych specjalności. Zaplanowano zapoznanie się między innymi z zawodem: ratownika medycznego, drukarza, policjanta, strażaka, fryzjerki, kucharza, itd.

Cele programu:

• Zapoznanie dzieci z atrybutami poszczególnych zawodów-profesji,

• kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania w instytucjach i urzędach,

• wdrażanie do dbałości o bezpieczeństwo własne i innych,

• poznawanie pracy zawodowej własnych rodziców oraz rodziców innych dzieci,

• rozpoznawanie po stroju osób pełniących ważne funkcje społeczne, np. strażaka, policjanta, lekarza,

• kształtowanie umiejętności skupiania uwagi, uważnego słuchania,

• wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt (spotkanie z inspektorem z Towarzystwa przyjaciół zwierząt, SOK),

• pomaganie dzieciom w zrozumieniu zagrożeń i przyswojenie zasad zachowania się w obliczu zagrożenia,

• wdrażanie do poszanowania pracy ludzi wybranych zawodów,

• poszerzenie zasobu słownictwa o nieznane dotąd wyrażenia związane z określonym zawodem,

• przełamywanie nieśmiałości w stosunku do osób obcych,

• współpraca przedszkola ze środowiskiem lokalnym,

• współpraca przedszkola z rodzicami.